Listopad 2014

Déjà vu

23. listopadu 2014 v 15:05 | Gabrielle |  NÁZORY - Téma týdne
Určitě jste už alespoň jednou zažili ten pocit, kdy "víte" že jste na nějakém místě ještě nikdy nebyli, nebo jste nějakou věc či situaci ještě nikdy nezažili, a právě teď ji zažíváte poprvé, vnitřně ale cítíte že už se Vám to někdy stalo, že jste tu věc zažili někdy dříve alespoň ještě jednou a teď to rozhodně není poprvé.

Existuje několik teorií, které popisují vznik tohoto pocitu. Jedna z nich nachází příčinu v časovém sladění mezi levou a pravou hemisférou našeho mozku. Každá vnímá a zaznamenává informace a události nezávisle na té druhé. Neustálá komunikace mezi oběma stranami pak vyvolává iluzi jejich jednoty. Pokud však dojde ke krátkému zpoždění přenosu z "nedominantní" (obvykle pravé) do "dominantní" (obvykle levé) hemisféry, obdrží dominantní strana mozku stejnou informaci dvakrát - jednou přímo a jednou s určitým zpožděním. Mozek pak v momentě, kdy "dorazí" druhý obraz, zjistí, že "tam už byl". Nedokáže totiž rozlišit, jestli ta "první" informace přišla před půl sekundou nebo před rokem a tím vyvolá dojem, že danou scénu jsme již jednou prožili. Jiná teorie tvrdí, že tento jev může být způsoben únavou.
Jiné, méně "odborné" teorie uvádějí vznik tohoto pocitu z důvodu, že jsme daný moment nebo situaci už opravdu někdy zažili, tj. v minulých životech.

A k jaké teorii se přikláníš Ty?
Gabrielle